Expedice Thule 2011
Informace o výpravě Expedice Thule 2011.
youtube
Sledujte dokumentární filmy a ostatní videa na našem http://www.youtube.com/user/cestynasever kanálu.
fotografie
Náhodná fotografie
vyhledávání
zpravodaj
Chcete být v obraze? Přihlašte se do našeho informačního zpravodaje nebo využijte dostupného RSS (info o RSS), a neunikne Vám žádná novinka na našem serveru!
3467863
návštěvníků
Expedice Grónsko 2004 - promítání v Karlových Varech
Pořadatel: Krajská knihovna Karlovy Vary
Datum konání: úterý 7. června 2005 od 19,30 hodin
Místo konání: Studijní oddělení, Lidická 40 (budova SPŠ a Gymnázia), 360 20 Karlovy Vary - Horní Drahovice
Přednášejicí: Ondřej Kotas a Jiří Kabátek
Společné putování Ondřeje Kotase a Jiřího Kabátka exotickou krajinou největšího ostrova na světě Grónska se prostřednictvím diapozitivů, vyprávění a napínavého dokumentárního filmu z Expedice Grónsko 2004 odehrálo v úterý 7. června 2005 od 19.30 v Krajské knihovně v Karlových Varech.
Návštěvníkům se nabídla jedinečná možnost zavítat pod zkušeným průvodcovským dohledem do krajiny věčného sněhu a ledu, kam zabloudí jen polární medvěd. Kromě zážitků z vlastní expedice přiblížili oba cestovatelé veřejnosti také život a kulturu původních obyvatel východního pobřeží Grónska.
Zde je několik vět, jimiž sami dobrodruzi, Ondřej Kotas a Jiří Kabátek, zvali návštěvníky této unikátní akce:
"Expedice se uskutečnila minulý rok v dubnu a jejím cílem bylo přejít napříč vnitrozemím Grónska přes grónský kontinentální ledovec z východu na západ na lyžích a se speciálními saněmi, v nichž byly uloženy veškeré věci potřebné pro přežití v extrémních polárních podmínkách. Cesta je dlouhá téměř 600 kilometrů.
Životní podmínky v této těžko přístupné části Grónska jsou i přes vymoženosti moderního světa dodnes velmi těžké. Když začaly evropská kultura a civilizace na začátku 20. století důrazněji pronikat i do těchto končin, přinesli s sebou Evropané jinou kulturu, která se tu střetla s primitivní společností doby kamenné. Napětí z toho plynoucí je dodnes stále patrné a přináší velké problémy. Přesto až do dnešní doby přetrvává v Grónsku nadále alespoň částečně tradiční způsob života: lov stále hraje významnou roli jako zdroj obživy i jako výdělek, psí spřežení je zvláště v odlehlých částech země důležitý dopravní prostředek a i tradiční řezbářství si až do dnešních dnů udrželo kouzlo dávných dob."