Expedice Thule 2011
Informace o výpravě Expedice Thule 2011.
youtube
Sledujte dokumentární filmy a ostatní videa na našem http://www.youtube.com/user/cestynasever kanálu.
fotografie
Náhodná fotografie
vyhledávání
zpravodaj
Chcete být v obraze? Přihlašte se do našeho informačního zpravodaje nebo využijte dostupného RSS (info o RSS), a neunikne Vám žádná novinka na našem serveru!
3467984
návštěvníků
Expedice Severní magnetický pól 2008
Hlavním cílem občanského sdružení Cesty na sever je první česká expedice k severnímu magnetickému pólu, jejíž uskutečnění je plánováno na rok 2008.
Vlastní tým polárníků, kteří se vydají k pólu, by měl sestávat ze čtyř členů, přičemž každý je na základě svých předchozích zkušeností obeznámen s podmínkami arktických oblastí a arktického klimatu.
V roce 2007 se bude konat přípravná akce na Špicberkách, kde bychom chtěli otestovat vybavení, doladit poslední podrobnosti ve výstroji a využít tuto dobu i na stmelení týmu.
Severní magnetický pól je v neustálém pohybu a v současné době se nachází uprostřed Severního ledového oceánu nad pobřežím severní Kanady. Pól se vzdaluje od kanadské pevniny rychlostí 40 až 50 kilometrů za rok a podle údajů kanadské státní vědecké instituce Geological Survey of Canada je předpokládaná poloha severního magnetického pólu v roce 2008 85° N a 120° W. To by znamenalo, že od místa, kam se chceme nechat dopravit letadlem (Cape Isachsen), by vzdálenost pólu byla v roce 2008 asi 700 kilometrů. Při předpokládané rychlosti 15 kilometrů za den bychom tak strávili pochodem k severnímu magnetickému pólu zhruba 50 až 60 dní. Celou trasu chce tým absolvovat bez vnější podpory, což znamená táhnout veškeré vybavení a potraviny na speciálních saních, jejichž váha by se pohybovala maximálně kolem 120 kilogramů.
Během našeho pobytu v Arktidě máme v úmyslu natočit dokumentární film nejen o samotné expedici, ale i o lidech, jimž je Sever domovem a přiblížit tak co nejširší veřejnosti život v těchto na první pohled nehostinných podmínkách. Zároveň bychom chtěli ukázat, že i v dnešní době je možné uskutečňovat sny a dodat tím odvahu a inspiraci všem, kteří snad už ztratili víru v sílu lidské vůle.