partneři
mediální partneři
vyhledávání
zpravodaj
Chcete být v obraze? Přihlašte se do našeho informačního zpravodaje nebo využijte dostupného RSS (info o RSS), a neunikne Vám žádná novinka na našem serveru!
971693
návštěvníků

Popis expedice

Naše expedice má především tyto dva základní cíle:

  • Přechodem severní části ostrova chceme realizovat moderní sportovní expedici, která v takové podobě ještě nebyla uskutečněna.
  • Během naší expedice navštívíme historicky zajímavá místa na ostrově, abychom tak připomenuli minulé expedice v této oblasti a pokusili se o vytvoření paralely a souvislostí s dnešními polárními expedicemi. Ellesmerův ostrov byl převážně v 19. století místem mnoha pohnutých a často dramatických událostí a příběhů – evropské a americké expedice známých polárních badatelů jako např. W. Baffin (1616), O. Sverdrup (1898), A. Greely (1881 – 1884) nebo R. Peary (1898 - 1909) zanechaly na ostrově své stopy.

Výchozím bodem expedice je osada Qaanaaq (v distriktu Thule) severním Grónsku, odkud často vyrážely historické expedice na cestu k severnímu pólu. Na začátku naší cesty se budeme pohybovat podél grónského západního pobřeží směrem na sever a hledat vhodné místo, kde bychom po mořském ledu mohli překonat Smithův průliv a dosáhnout tak protilehlý Ellesmerův ostrov.

Tato etapa patří k nejnebezpečnějším a nejriskantnějším z celé expedice. Led v úžině mezi Grónskem a Ellesmerovým ostrovem je velmi často nestabilní a proměnlivý. Překročení Smithova průlivu je tak s určitostí možné označit za klíčové místo plánované expedice.

Po zdolání Smithova průlivu bude expedice pokračovat směrem k malé meteorologické stanici Eureka, kterou mine a po dalších zhruba 500 kilometrech dosáhne severní špice ostrova.

Odtud půjdeme dále jižním směrem. V závislosti na povětrnostních podmínkách a možnosti pohybu po mořském ledu v Robesonově a Kennedyho kanále bychom po dalších asi 500 kilometrech měli opět dojít do osady Qaanaaq.

Veškeré vybavení a zásoby na celou dobu naší více než 1300 kilometrů dlouhé cesty povezeme na speciálních saních.

Popis trasy expedice

Trasa

Expedice se pokusí obejít severní část Ellesmerova ostrova a překonání trasy o délce zhruba 1300 kilometrů. Vzhledem k tomu, že velká část naší cesty povede přes stále se měnící mořský led, musíme se přímo na místě přizpůsobit aktuálním podmínkám a být připraveni na ně odpovídajícím způsobem reagovat.

Plán expedice počítá se zhruba následujícmí harmonogramem:

Start: únor 2011

Let z Německa do osady Qaanaaq v severním Grónsku. Tam bude připravena naše výstroj a odsud se po několika dnech příprav vydáme na cestu.

Návrat: květen 2011

Plánovaná doba výpravy je zhruba 80 dní. Během tohoto časového rámce bychom se měli dostat zpět do osady Qaanaaq, odkud poletíme zpět do Evropy.